Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku

Treść

Już za nami kolejne, tradycyjne, bo już 55 Święto Kwitnącej Jabłoni. W trakcie tych wyjątkowych dni każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Już w piątek na Dunajcu rozpoczęły się zawody wędkarskie. Wśród 13 wędkarzy najlepszym okazał się Zbigniew Gromala, który złowił największego pstrąga. Sobotnie obchody rozpoczęła konferencja sadownicza, na której wykłady prowadzili najwięksi specjaliści. Tematyka nie tylko dotyczyła sadownictwa, ale również np. technologii produkcji owoców truskawek. Seminarium to zgromadziło ok. 200 sadowników z całego terenu. Mieli oni okazję do spotkania i przedyskutowania nowych szans dla sadownictwa w perspektywie naszego wstąpienia do Unii Europejskiej. O godz. 14.00 rozpoczęło się Walne Zebranie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej z podsumowaniem 5-letnirj działalności Zarządu, zaś o 16 mimo deszczu, ulice Łącka w stronę Amfiteatru na Jeżowej zajęli łyżworolkowcy, którzy walczyli o Puchar ufundowany przez Wójta Gminy Łącko. Dodatkową motywacją dla młodych sportowców był fakt, że na trasie wyścigów towarzyszył im wielokrotny Mistrz Polski w łyżwiarstwie szybkim i Olimpijczyk Paweł Zygmunt. O 20.00 w Amfiteatrze na Jeżowej rozpoczął się koncert rockowego zespołu „Kto-To”, a po nim odbyła się dyskoteka.
Niedziela była centralnym dniem obchodów Święta Kwitnącej Jabłoni. Rozpoczęła ją Msza Św. w intencji rolników i sadowników odprawiona w kościele parafialnym w Łącku. Następnie zespoły i orkiestry zgromadziły się na płycie Rynku. Tam odbyła się krótka prezentacja ich repertuaru. Potem barwny i rozśpiewany korowód z udziałem konnej banderii i strojnych bryczek powędrował ulicami Łącka prosto do leśnego Amfiteatru umiejscowionego na górze Jeżowej, skąd rozciągała się przepiękna panorama na pokryte delikatnym, biało-różowym kwieciem sady. Wójt gminy Łącko dokonał powitania zaproszonych gości, a następnie odbyły się występy Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto, a także Tamburmajorek ze Starego Sącza oraz zespołów „Małe Łącko”, „Podegrodzie”, „Romane Ciawe” i „Górale Łąccy”. W części estradowej na początek dzieci bawiła grupa „Centrum Uśmiechu” prezentując program „Na straganie pana Brzechwy”. Wspaniały i znany wszystkim kabaret z Bydgoszczy „Klika” rozśmieszał starszych, pozwalając zobaczyć otaczającą rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Koncertem popołudnia był występ zespołu uznanego z jedną z najbardziej popularnych grup w Polsce w XX wieku – Czerwone Gitary. Nieśmiertelne i zawsze na czasie przeboje śpiewane były zarówno przez starszych jak i młodzież, co dało przykład, że muzyka naprawdę łączy pokolenia.
Minęło kolejne Święto Kwitnącej Jabłoni. Licznie przybyli turyści mogli również skosztować wspaniałych przysmaków regionalnych oraz owoców na specjalnie zorganizowanych stoiskach, wziąć udział w loterii fantowej zorganizowanej przez TMZŁ, a z której całkowity dochód przeznaczony był na najuboższe dzieci z gminy Łącko, a także podziwiać prace twórców nieprofesjonalnych. Impreza ta była autentycznym świętem radości i wiosny, pozostaje liczyć dni do kolejnej, już za rok.

 

Kabarek "Klika"

"Czerwone Gitary"

Widzów i sympatyków imprezy nie brakowało...

Autor: BW