Święto Kwitnącej Jabłoni - Łącko 2005
Treść
W dniach 7-8 maja 2005 r. obchodziliśmy w Łącku tradycyjne Święto Kwitnącej Jabłoni. Mimo, iż pogoda w tym roku nie okazała się bardzo sprzyjającą dla organizatorów w imprezie uczestniczyło wielu widzów, nie tylko z terenu gminy Łącko, ale również z różnych miejsc w Polsce.
Pierwszy dzień obchodów Święta rozpoczął się zlotem quadów. Te ciekawe pojazdy 4-kołowe, które sprawdzają się doskonale w najbardziej nawet ekstremalnych warunkach przeciągały uwagę fanów motoryzacji w różnym wieku. Po starcie w łąckim Rynku uczestnicy wyruszyli na ciekawe trasy Beskidu Sądeckiego, aby po powrocie ok. godz. 17.00 zaprezentować swoje umiejętności na Targowicy. O godz. 10.00 w Remizie OSP rozpoczęła się konferencja sadownicza, której tematyka w tym roku dotyczyła zagadnień nie tylko związanych bezpośrednio z sadownictwem, ale również z pszczelarstwem, a także z promocją produktów regionalnych. W tym samym czasie na boisku sportowym klubu GLKS „Zyndram” odbył się Międzynarodowy Turniej Piłkarski z udziałem polskich i słowackich drużyn. Najlepsza okazała się drużyna z Novej Lubovni na Słowacji i właśnie w jej ręce powędrował puchar. Od godziny 15.00 natomiast rozpoczęły się IV Otwarte Mistrzostwa Łącka w Łyżworolkach z udziałem Pawła Zygmunta – wielokrotnego Mistrza Polski, srebrnego medalisty Mistrzostw Europy i brązowego medalisty Pucharu Świata i olimpijczyka w łyżwiarstwie szybkim, a także Biegi Uliczne w kategorii OPEN o Puchar Wójta Gminy Łącko. Zaś wieczorem w Amfiteatrze na Jeżowej rozpoczął się Polsko- Słowacki Festiwal Folklorystyczny. Nasi goście zza południowej granicy z miejscowości Nova Lubovna i Petrovany zaprezentowali swój oryginalny folklor. Można więc było nie tylko usłyszeć wiązankę melodii słowackich w wykonaniu kapeli „Faroni”, ale zobaczyć widowisko obrzędowe „Bielenie płótna” w wykonaniu zespołu Pasternik z Novej Lubovni czy też posłuchać piosenek w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego im. Joszka Prihody z Petrovan. Przy tych występach nie zabrakło również popisu „Górali Łąckich”. Całość sobotnich obchodów zakończyła dyskoteka.
Niedzielne świętowanie rozpoczęła Msza Św. odprawiona w intencji rolników i sadowników w kościele parafialnym w Łącku. Następnie wszyscy uczestnicy imprezy spotkali się na placu Rynku, gdzie odbyła się krótka prezentacja wszystkich zespołów i orkiestry. Niewątpliwą atrakcją barwnego, rozegranego i rozśpiewanego korowodu była również banderia konna z Obidzy zorganizowana przez sołtysa tej miejscowości Jana Sopatę, w której jechały także bryczki, w tym i Jana Dudy z Łącka zaprzężona w kucyki. Uroczystego otwarcia imprezy już w Amfiteatrze na Jeżowej dokonał wójt gminy Łącko Franciszek Młynarczyk. A potem razem z starostą miejscowości Petrovany Miroslavem Sobką wypuścili w niebo gołębie, specjalnie na tę okazję wyłapane przez członków Polskie Związku Hodowców Gołębi z Łącka. Następnie rozpoczęły się występy uczestników święta. Przez licznie zgromadzoną w Amfiteatrze na Jeżowej publicznością zaprezentowali się: Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto (dyrygował nią w zastępstwie dra Stanisława Strączka Stanisław Banach), Szkolny Zespół Regionalny „Małe Łącko” (instruktorzy: Krzysztof Krzywdziński, Antoni Plechta), Słowacki Zespół Folklorystyczny im. Joszka Prihody z Petrovan (prowadzony przez starostę Miroslava Sobko) oraz „Górale Łąccy” (kierownik: Stanisław Wolański). Odbyło się również krótkie widowisko słowno-muzyczne „Łąckie sady w piosence i poezji” wg scenariusza i pomysłu Marii Kurzeji- Świątek wespół z prof. Julianem Dybcem. Udział w nim wzięła młodzież z Grupy Teatralnej „Berecik” oraz dziewczęta z Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy” ubrane w oryginalne stroje z okresu 20-lecia międzywojennego. Całość okraszała muzyką kapela z tego samego zespołu w składzie: Stanisław Wolański, Antoni Plechta, Jarosław Lipień i Łukasz Wolański. Pomysłodawczyni tego widowiska wykorzystała w tym programie historyczne materiały zebrane przez siebie oraz wiersze Stanisława Klimka i Stanisława Wąchały. Warto wspomnieć, że dużą atrakcją imprezy były liczne stoiska – twórców nieprofesjonalnych, kuchnie regionalne serwujące tradycyjne przysmaki oraz stoiska promocyjne. Wśród stoisk twórców swoje miejsce znalazły tez prace wykonane przez członków Klubu Miłośników Sztuki i Kultury Ludowej. W Amfiteatrze można było obejrzeć prace z dwóch kółek tego klubu, a mianowicie kółka haftu i kółka malarstwa na szkle. Instruktorkami w kółku haftu są pp. Maria Janiczak i Krystyna Sukiennik; obok prac tych pań znalazły się prace ich uczennic, w tym Magdaleny Wysopal z Zagorzyna, która nie tylko przyniosła swoje prace, ale również wystroiła się w piękny strój regionalny. Kółko malarstwa na szkle prowadzi p. Joanna Piksa i obok jej prac można było zobaczyć rysunki na szkle 14 podopiecznych.
Od godz. 15.00 rozpoczęły się natomiast występy estradowe. Jako pierwszy zaprezentował się Niekiepski Kabaret z aktorami z popularnego serialu Świat wg Kiepskich. Wystąpili: Marzena Kipiel – Sztuka (Halinka Kiepska), Ryszard Kotys (Paździoch), Dariusz Gnatowski (Boczek) a także Jan Jakub Należyty – znany artysta estradowy. Niekiepski Kabaret rozbawiał wszystkich uczestników do łez w ponad godzinnym programie. Potem nadszedł czas na wytchnienie muzyczne razem z doskonałym zespołem znanym nie tylko w kraju ale i za granicami – Krywań. Wspaniała góralska muzyka a przy tym ognisty temperament tak muzyków jak i wokalistki Haliny Jawor pociągnął zmarzniętą publiczność do wspólnej zabawy. Całość niedzielnych obchodów święta zakończył występ Hetmańskich Sarmatów, którzy, okazało się, doskonale radzili sobie z muzyką biesiadną i rozrywkową.
Już za nami tegoroczne Święto Kwitnącej Jabłoni. Podsumowując tę imprezę należy pamiętać i podziękować sponsorom, a były to firmy:
- OknoPlus – Producent okien PCV
- Erbet – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe
- Wolimex – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe
- Owopol – Spółka jawna
- Expol – Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego
- Prospona – Przetwórnia Owoców i Warzyw
- Fakro – Producent okien dachowych
- Bank Spółdzielczy w Łącku
Autor: BWąchała