Sprawozdanie z pracy GOK za 2005 r.
Treść
Gminny Ośrodek Kultury był w roku 2005 organizatorem szeregu imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym, a największymi z nich były Święto Kwitnącej Jabłoni i Dzień Łąckiej Śliwowicy i Owocobrania. W tym roku Święto Kwitnącej Jabłoni odbywało się już po raz 56. Ta impreza wiosny, młodości i kwiatów odbyła się przy doskonałej pogodzie, a atrakcyjny program przyciągnął rzesze widzów. Imprezę zapoczątkowały Mistrzostwa Łącka na Łyżworolkach z udziałem Mistrza Polski o Puchar Wójta gminy Łącko oraz konferencja sadownicza. Nie lada atrakcją był również zlot quadów, który odbywał się po wzgórzach gminy Łącko. Na tegorocznym Święcie w dniach 7-8 maja zaprezentowały się takie gwiazdy jak Niekiepski Kabaret, zespół Krywań i Hetmańscy Sarmaci. Dorośli do późnych godzin nocnych bawili się na dyskotece. Natomiast 4.09. odbył się Dzień Łąckiej Śliwowicy i Owocobrania. Na tę imprezę przybyli do Łącka goście ze Słowacji, którzy swoim atrakcyjnym występem ubarwili całość spotkania. Na koniec zaś odbyła się Mała Gala Piosenki Biesiadnej. Równocześnie w trakcie trwania imprezy odbywał się turniej wsi, w którym udział wzięło aż 7. drużyn z gminy Łącko reprezentujących poszczególne sołectwa.
Oprócz tego GOK organizował szereg imprez mających na celu kultywowanie rodzimej tradycji, a były to:
1. Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych, którego zwycięzcy w grupie młodszej kwalifikują się do Podegrodzia, a w grupie starszej do Bukowiny Tatrzańskiej,
2. Noworoczny Koncert Kolęd, w którym obok chóru, orkiestry i zespołu regionalnego prezentują się również słuchacze Ogniska Muzycznego,
3. Konkurs Podłaźniczek i Stroików Świątecznych, który ma na celu kultywowanie rodzimej tradycji z zakresu zdobnictwa domostw w okresie Bożego Narodzenia
4. Konkurs Palm i Pisanek Wielkanocnych - obydwa dla szkół podstawowych, średnich oraz gimnazjów gminy Łącko
5. Prezentacje kuchni regionalnej przy okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkiejnocy.
6. Konkurs Młodych Muzyków, Wokalistów i Instrumentalistów - zorganizowany z myślą o młodych zdolnych muzykach z gminy Łącko.
Oprócz tego GOK jest również mniejszych imprez i zajęć dla najmłodszych mieszkańców gminy Łącko – Dzień Dziecka /wspólnie ze stowarzyszeniem ARA, organizuje im czas w trakcie ferii zimowych /dyskoteki, kuligi/ liczne konkursy prac plastycznych – „Jan Paweł II – przyjaciel dzieci”, „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”.
Odbywały się również koncerty: Wiosenny Koncert Kameralny, Ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II w Dniu Jego Urodzin, Koncert Skrzypcowy połączony z otwarciem wystawy fotograficznej „Kapliczki i krzyże przydrożne w gminie Łącko”. Gmina Łącko brała również udział dwukrotnie w targach w Krakowie, za pierwszym razem w sierpniu na Targach Sztuki Ludowej „Cepeliada 2005” oraz na Światowym Dniu Serca – obydwie imprezy realizowane były wspólnie z TVP.
Natomiast w sezonie letnim odbywały się na płycie łąckiego Rynku odbywały się:
1. Występy Zespołu Regionalnego i Orkiestry Dętej.
2. Koncert kapeli góralskiej.
3. Koncerty zespołów wokalno- instrumentalnych.
4. Kiermasz Sztuki Ludowej i Kulinarnej – zorganizowany wspólnie ze stowarzyszeniem Amatorskiego Ruchu Artystycznego Ziemi Łąckiej – impreza ukazująca różnorodność folkloru oraz dorobek artystyczny poprzez zorganizowaną wystawę prac twórców ludowych oraz występy zespołów regionalnych i orkiestry dętej, a także prezentację tradycyjnych kuchni regionalnych.
Gminny Ośrodek Kultury w okresie wakacyjnym pomagał przy organizacji festynów i imprez w innych miejscowościach gminy Łącko: II Festyn Parafialny na Woli Piskulinej, Powiatowe Grzybobranie w Obidzy, Festyn Rodzinny w Brzynie, itp.
Gminny Ośrodek Kultury patronował również imprezom sportowym odbywającym się na terenie gminy – Biegi Przełajowe w Kadczy, Biegi Uliczne w Łącku, pomagał przy organizacji konkursów szkolnych i przedszkolnych: Jesienne Nutki, Konkurs Szopek Świątecznych. Pomagał przy organizacji innych imprez takich jak: Mikołajki dla najuboższych rodzin gminy Łącko, Opłatek dla osób niepełnosprawnych oraz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, itp. Jest również organizatorem akademii rocznicowych (3 maja, 1 września, 11 listopada).
Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto (dyrygent Stanisław Strączek), która należy do najlepszych orkiestr amatorskich w Małopolsce. Ma ona na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Wynikiem uznania wysokiego poziomu artystycznego orkiestry są liczne wyjazdy zagraniczne: w tym roku orkiestra koncertowała w Hiszpanii, Na Słowacji i Węgrzech oraz w Estonii.
Obok orkiestry działa również Zespół Regionalny Pieśni i Tańca "Górale Łąccy" (kierownik artystyczny i muzyczny Stanisław Wolański), który podobnie jak orkiestra uświetnia wszystkie regionalne, i nie tylko, imprezy. W tym roku podczas Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej zdobył Srebrną Ciupagę, występował nie tylko na terenie kraju – m.in. Kraków czy Poznań, ale również wystąpił na Festiwalu Folklorystycznym oraz Tygodniu Kultury Polskiej w Szwecji.
Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa również Ognisko Muzyczne. Umożliwia ono wszystkim chętnym naukę gry na takich instrumentach jak: gitara, pianino, akordeon, skrzypce, klarnet, trąbka, odbywają się również zajęcia z teorii muzyki. Obecnie na zajęcia uczęszcza blisko 80 dzieci. Absolwenci Ogniska Muzycznego w Łącku zasilają szeregi uczniów Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu, a także Akademii Muzycznych.
Gminny Ośrodek Kultury w Łącku patronuje również amatorskiej grupie teatralnej „Berecik” zrzeszającej młodzież szkół średnich z terenu gminy Łącko. W roku 2005 grupa zakwalifikowała się na XXXII Wadowickie Spotkania Teatralne dla najlepszych grup teatralnych z całej Małopolski, prezentując tam spektakl „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza.
Przy Gminnym Ośrodku Kultury przy pomocy stowarzyszenia ARA działa również Klub Sztuki Ludowej, w którym prowadzone są zajęcia z zakresu malarstwa, haftu i zdobnictwa. Aktualnie w zajęciach uczestniczy ok. 30 dzieci.
Praca ciągła GOK:
- Prowadzenie działalności administracyjnej, archiwizacja działalności
- Próby Orkiestry Dętej im. T. Moryto (wtorek, piątek) i Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy” (poniedziałek, środa).
- Nauka gry na instrumentach muzycznych (codziennie od wtorku do czwartku w godzinach popołudniowych)
- Próby grupy teatralnej „Berecik” (piątek)
- Zajęcia Klubu Sztuki Ludowej (wtorki, czwartki)
- Stały kontakt z placówkami oświatowo - wychowawczymi.
- Wydawanie miesięcznika „Wiadomości Łąckie”.
Autor: B Wąchała