Nominacje oficerów w Łącku
Treść
W dn. 12.07. 2003 r. o godz. 11.00 w Restauracji pod Jabłonią odbyła się uroczystość nadania pierwszego stopnia oficerskiego uczestnikom walk o Polskę podczas II wojny światowej i po wojnie.
Zgodnie z postanowieniem Konstytucji RP z dn. 2 kwietnia 1997 r. art. 134 ustęp 5 oraz ustawą z dnia 24 lipca 1999 r. pierwszy stopień oficerski przyznaje się żołnierzom uczestniczącym w walkach o wolność i niepodległość Polski podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. W uroczystości awansowania na stopień oficerski udział wzięli: wójt gminy Łącko – Franciszek Młynarczyk, starosta nowosądecki – Jan Golonka. Gospodarzem uroczystości był prezes Koła Związku Kombatantów RP i BWP w Łącku Eugeniusz Piksa oraz sekretarz Koła Andrzej Urbaniec.
W imieniu Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego nominacje wręczał Wojskowy komendant Uzupełnień w Nowym Sączu płk Marek Sołtys oraz młodszy chorąży sztabowy Stanisław Janusz.
Stopnie podporucznika otrzymali:
1. Biel Piotr
2. Chlipała Adam
3. Faron Józef
4. Jasiurkowski Wojciech
5. Łatka Wojciech
6. Mrówka Andrzej
7. Pulit Władysław
8. Słowikowski Augustyn
9. Stec Franciszek
10. Zygadło Kazimierz
Serdeczne życzenia i gratulacje złożył awansowanym wójt gminy Łącko, starosta nowosądecki i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej – Jadwiga Jastrzębska. Wszyscy zgromadzeni na tej uroczystości podczas uroczystego obiadu i lampki wina dzielili się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami i przemyśleniami nie tylko z okresu walki ale i tymi z dnia dzisiejszego. Mówiono m.in. o pojednaniu polsko-ukraińskim w 60-tą rocznicę mordu ludności polskiej przez Ukraińców na Wołyniu (1943-44), o zagrożeniach terroryzmem, o tym, że należy wszystkimi siłami walczyć o pokój, demokrację i wolność. Te wartości są bowiem najcenniejsze i warto w ich obronie poświęcić nawet życie. Wspominano też udział polskich żołnierzy biorących udział w misjach pokojowych m.in. na Bałkanach, Afryce, krajach arabskich, a teraz w Iraku. Analizowano i zastanawiano się nad możliwością oznaczenia chociażby w postaci tablicy informacyjnej faktu przyznania gminie Łącko Krzyża Partyzanckiego za udział w walce z okupantem hitlerowskim podczas II wojny światowej. Krzyż ten został przyznany w 1986 r.
Była to już ostatnia uroczystość nadania stopni oficerskich w gminie Łącko byłym żołnierzom wszystkich formacji i opcji politycznych uczestniczących w walkach podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Podczas ostatnich trzech lat stopień oficerski otrzymało ponad 30 kombatantów, tak więc dopełniła się dziejowa sprawiedliwość
Autor: BW