Gminne Spotkanie Unijne w Łącku
Treść
W dniu 20 lutego w Remizie OSP w Łącku odbyło się Gminne Spotkanie dotyczące problematyki integracji z Unią Europejską. Spotkania tego typu są organizowane na terenie Województwa Małopolskiego przez specjalnie powołane Biuro Integracji Europejskiej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Z ramienia Urzędu Wojewódzkiego przybył Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Stanisław Siemek wraz z członkiem Biura, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nawojowej Marian Morawski, wójt gminy Łącko Franciszek Młynarczyk.
Salę Remizy OSP szczelnie wypełnili mieszkańcy gminy oraz uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół im. Św. Kingi w Łącku, którzy również w tym roku pójdą do urn wyborczych w trakcie czerwcowego referendum, aby opowiedzieć się za lub przeciw wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Na początek spotkania głos zabrał wójt gminy Łącko, który przedstawił jakie fundusze przedakcesyjne wykorzystała do tej pory gmina i na co zostały one przeznaczone. Okazało się, że są to w dużej mierze środki przeznaczone na usuwanie skutków popowodziowych, a także na budowę oczyszczalni ścieków w Łącku i Jazowsku oraz sieci kanalizacyjnej, a w niektórych miejscach wodociągowej.
Następnie wystąpił dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który powiedział, że aktualnie przygotowywana jest grupa ekspertów problematyki unijnej, której zadaniem jest dotarcie do każdego sołectwa na terenie całego powiatu i przybliżenie szczególnie środowiskom wiejskim tematyki unijnej, ale również rozwianie w dużej mierze obaw związanych z integracją.
Na zakończenie głos zabrał Dyrektor Wydziału Rolnictwa; przedstawił on zagrożenia, ale przede wszystkim korzyści płynące z wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dużo uwagi poświęcił rolnictwu, dopłatom w rolnictwie oraz gospodarce. Potem zaproszeni goście odpowiadali na liczne pytania zgromadzonych mieszkańców gminy. Dyskusja, momentami nawet bardzo burzliwa, trwała blisko cztery godziny.
Autor: BW