aktualności z Łącka
Treść
WAKACJE W ŁĄCKU
Okres wakacyjny w Łącku obfitował w szereg imprez kulturalno-rozrywkowych organizowanych lub też współorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. W każde niedzielne popołudnie na placu łąckiego Rynku odbywały się występy i koncerty. Na początek zaprezentowali się „Górale Łąccy”, którzy szczególnie dla turystów stali się wizytówką łąckiej ziemi i jej folkloru. Następna niedziela upłynęła pod symbolem sportu i rozrywki, ale tym razem w Jazowsku. Liczne mecze sportowe, a przy nich mnóstwo innych atrakcji takich jak zjeżdżalnie, zamki dmuchane dla dzieci, a dla starszych stoiska gastronomiczne, ściągnęły na tę imprezę nie tylko mieszkańców Jazowska, ale również okolicznych miejscowości. Całość festynu zakończyła zabawa taneczna. W kolejną niedzielę w towarzystwie Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka najbardziej zasłużeni młodzi mieszkańcy gminy Łącko otrzymali z rąk Wójta Gminy Łącko Franciszka Młynarczyka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Józefa Klimka pamiątkowe dyplomy oraz upominki. W kolejny weekend cała gmina, a szczególnie Łącko oraz Zabrzeż – Wietrznice gościły młodych sportowców – uczestników X Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich „Lubuskie 2004”. W piątek 16.07. odbyło się uroczyste otwarcie olimpiady. Uroczystość uatrakcyjnił Zespół Regionalny „Górale Łąccy”, zaś w niedzielę miało miejsce zakończenie spartakiady i wręczenie medali. Licznie zgromadzeni mieszkańcy głośno oklaskiwali ekipę województwa małopolskiego, która drużynowo zajęła I miejsce. Dla wszystkich gości, w tym również przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Kajakowego oraz nierzadko byłych olimpijczyków wystąpiła Orkiestra Dęta.
W dniu 25.07. w Woli Piskulinej odbył się całodniowy I Festyn Parafialny z udziałem i pod patronatem radia Dobra Nowina Małopolska. Właśnie z Woli Piskulinej były bezpośrednie wejścia na anteną. Cała więc Małopolska mogła się przekonać o tym, jak bawi się gmina Łącko. Festynowi towarzyszyły liczne występy: dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zagorzynie, zespołów wokalno-instrumentalnych, „Górali Łąckich”. W trakcie imprezy proboszcz parafii Wola Pikulina ks. Grzegorz Skorupa został mianowany, po przejściu wymaganej próby, Honorowym Góralem Łąckim. Dużą atrakcją była loteria fantowa, w której oprócz cennych nagród rzeczowych /m.in. radiomagnetofon, drewniane meble ogrodowe, biurko/ największym powodzeniem cieszyła się jednak przystrojona czerwoną wstążeczka z dzwonkiem… koza. Festyn trwał do 23.00, a zakończyła go zabawa taneczna z zespołem „A jo”.
W kolejną niedzielę na scenie łąckiego Rynku zaprezentowali się młodzi wykonawcy oraz zespoły wokalno-instrumentalne. Przed łącką publicznością wystąpili: Kasia Hołyńska z zespołem Impuls, Klaudia i Roland Leśniakowie oraz zespoły Zmierzch i Spider. Wszyscy wykonawcy za udział w przeglądzie otrzymali mikrofony.
Dnia 8.08. odbyło się uroczyste zakończenie Wakacyjnej Ligi Piłkarskiej oraz wręczenie pucharów, dyplomów oraz nagród rzeczowych, zaś następnie dla wszystkich mieszkańców rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem „Luz-Muz”. Kolejne niedziele wakacji upłynęły w Łącku pod kątem muzycznym. Zaprezentowała się muzykująca rodzina Rompalskich z Łącka, a w następną Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto wykonująca jak zwykle już niezwykle urozmaicony repertuar na najwyższym poziomie.
Oprócz tego w okresie wakacyjnym dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w wyjazdach do kina oraz na basen, a także w odbywających się w każdy czwartek dyskotekach na stadionie GLKS-u „Zyndram”.
Wakacje dobiegają końca. Aktualnie trwają przygotowania do I Święta Śliwowicy i Owocobrania, które odbędzie się w Łącku 19.09., a także do rozpoczęcia pracy w Ognisku Muzycznym.
(b.w.)
Konkurs „Żyj kolorowo” – rozstrzygnięty!!!!
Została rozstrzygnięta IV edycja konkursu „Żyj kolorowo”. Komisja w składzie:
1. Jadwiga Jastrzębska – TMZŁ
2. Tomasz Tischner – ZGK
3. Józef Strączek – GOK
odwiedziła wszystkie ogrody i w dn. 5.07.2004 r. postanowiła przyznać następujące nagrody w konkursie. Ponieważ nie było zgłoszeń w kategorii najpiękniejszy balkon postanowiono przyznać trzy nagrody główne, pięć wyróżnień oraz 8 nagród pocieszenia za udział w konkursie w kategorii najpiękniejszy ogród.
Przyznano następujące nagrody:
I miejsce Kazimiera Faron-Majkrzak Łącko 542
II miejsce Małgorzata Cisek Łącko 595
III miejsce Urszula Plechta Łącko 126
Wyróżnienia
1. Barbara Świechowska Kadcza 48
2. Justyna i Zbigniew Lasyk Jazowsko 210
3. Anna Gondek Łącko 19
4. Teresa Korniak Łącko 705
5. Maria Myjak Łącko 168
Nagrody pocieszenia:
1. Elżbieta Adamczyk Łącko 515
2. Małgorzata Plechta Łącko 509
3. Janina Kołodziej Maszkowice 82
4. Eugenia Szarata Maszkowice 154
5. Barbara Kowalczyk Zagorzyn 184
6. Krystyna Pierzga Łącko 493
7. Monika Myjak Łącko 252
8. Anna Grabiec Łącko 3
Nagrodę specjalną ufundowaną przez TMZŁ otrzymała Barbara Świechowska z Kadczy za bliski kontakt z naturą, wspaniałe modrzewie i sosny oraz figurę Chrystusa Frasobliwego w ogrodzie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali oprócz nagród dyplomy. Nagrody w konkursie ufundowali:
1. Zakład Gospodarki Komunalnej w Łącku
2. Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej
3. Gminny Ośrodek Kultury w Łącku
4. p. Ryszard Motawa – Łazy Brzyńskie 20
Serdecznie dziękujemy wszystkim fundatorom, dzięki którym nagrody w tym roku były ciekawe i otrzymali je wszyscy uczestnicy. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w V edycji konkursu w 2005 r.
Jadwiga Jastrzębska – prezes TMZŁ
WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ
Stowarzyszenie „Dolina Dunajca” z siedzibą w Łącku informuje, że od miesiąca grudnia b.r. rozpoczną działalność Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czarnym Potoku.
Prosimy wszystkie osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (dawna I i II grupa inwalidzka) w wieku 16-35 lat, które są zainteresowane uczestnictwem w takich warsztatach o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Urzędzie Gminy Łącko lub z ramienia stowarzyszenia z panią Teresą Korniak – tel. 4444-59-90. Osoby, które już zgłosiły chęć uczestnictwa otrzymają w miesiącu listopadzie wszelkie niezbędne informacje.
Wskazane jest, aby zainteresowane warsztatami osoby miały w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wpisane wskazania do uczestnictwa w warsztatach Terapii Zajęciowej. W przypadku braku takiego wpisu również prosimy o kontakt i będziemy udzielać wszelkich informacji w tej sprawie. Zapewniamy dowóz uczestników do Czarnego Potoka. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w pięciu pracowniach terapeutycznych.
Ilość miejsc ograniczona.
Teresa Korniak
TEREN REKREACYJNO-WYPOCZYNKOWY NAD DUNAJCEM
Stowarzyszenie „Dolina Dunajca” z siedzibą w Łącku informuje, że na wydzierżawionym od regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie terenie nad Dunajcem utworzono miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców gminy Łącko.
Zarząd Stowarzyszenia pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy swą społeczną pracą przyczynili się do powstania terenu rekreacyjno-wypoczynkowego.
Dziękujemy grupie członków Stowarzyszenia oraz:
Firmie „Unimat” – za nieodpłatne przekazanie materiałów
Stanisławowi Piksińskiemu – za wykonanie grilla i huśtawki
Janowi Mozdyniewiczowi – za nieodpłatną pracę koparki
Krzysztofowi Baziakowi – za przekazanie piasku i żwiru
Michałowi Mikołajczykowi – za wykonanie tablic
Sławomirowi Ożdzińskiemu z Bydgos – za wykonanie napisów na tablicach
Zakładowi Gospodarki Komunalnej – za skoszenie i porządkowanie terenu
Władysławowi Banachowi – za wykonanie piaskownicy
Bronisławowi Kurczyńskiemu – za porządkowanie terenu
Tadeuszowi Gurgulowi – za przekazanie nieodpłatne trawy
Firmie „Trak-Drew” – za wykonanie szałasu
Pragniemy nadmienić, że na wykonanie szałasu częściową dotację otrzymaliśmy w ramach konkursu grantowego „Małopolska Gościnna”.
Zapraszamy wszystkich do korzystania z wypoczynku i poszanowania wspólnego mienia.
Teresa Korniak
Autor: BW